Magento 2.1 - stojí to za "to"?

Hola komunito, tak jsme se na instalaci Magenta 2.1 u nás vystřídali asi 3-4 lidi a došli jsme k závěru, že čas pro bezproblémový produkční chod M 2.1 ještě nenastal. Co si o tom kdo myslíte? Máme vysadit 3 nové eShopy, chtěl jsem to řešit na M2.1 jako že moderní, poslední, čerstvý, ale zatím to bylo hrozný utrpení. Taky jsem si všimlul, že řada pluginů stojí třeba 2x víc než pro 1.x.

Co si o tom myslíte?

1 Like

Ahoj, já jsem nějakou dobu bojoval s M2 ve Virtualboxu, až mě to přestalo bavit a ten čas věnuju raději něčemu jinému. Vím, že to bude krátkozraký, ale s ohledem na ty roky co člověk vložil do studia M1 a teď by to měl hodit do kanálu a jet prakticky od nuly (chlácholení Bena Markse na Meet Magento CZ o tom, že to je hodně podobné mě neuklidnilo, resp. mu nevěřím ani trochu), mě trochu děsí a stavět na tom nový shopy si netroufnu, stejně jako nabízet nadále M1 … ocitám se tak trochu ve slepé uličce a zcela vážně přemýšlím nad tím, že se na Magento už vykašlu a přeorientuju se úplně jinam - tím však nemyslím už vůbec eshopy :slight_smile: Podle mě tam pojede stejná křivka jako u M1 - bude trvat roky, než bude kompletní čeština, moduly pro český prostředí, český platební metody a brány, možnost provozu na alespoň trochu běžném a cenově dostupném hostingu (s ohledem na všechny ty Composery, Gity a další udělátka už to prakticky asi není vůbec určený pro sdílený hosting) … A na velký klienty jsem sám malej pán, takže zcela vážně to nevidím vůbec růžově.

M2 nemám zatím žádné zkušenosti. Jedinou výhodu, kterou jsem zatím našel (oproti M1) je podpora PHP7 z krabice. @Jaro

Jaro, jsem rád, že v tom nejsem sám. Už jsem z toho měl málem mindrák :slight_smile: Netvrdím, že nepůjdu dál a postupně se “nepřeučím”, ale bude to asi pomalejší, než bych já a moji zákazníci čekal(i).

No a další celkem podstatnou nevýhodou M2 je to, že je mnohem méně pluginů a řešení, a pokud pluginy jsou, tak jsou kolikrát mnohem dražší, než pro M1 - i od stejného výrobce…

Jako sice bych rád developil na M2, ale už jen ty neskutečné komplikace s instalací a spotřeba času je pro mne indigátorem, že to pak může být slušný problém, obzvláště co se týká času, termínů a náročnosti…

1 Like

Rozpoutal jsem diskuzi na toto téma také na Magento.StackExchange - When should I consider Magento2 instead of Magento1?

Jako ty plus co tam vyzdvihují, ty asi všichni známe. Líbí se mi podpora PHP7, že se řeší stabilita s ohledem na modularitu (což je kámen úrazu v M1). Nicméně, pokud to nejsem po několika sezeních schopen na lokále dotáhnout k běžícímu shopu, tak je to bída. Jel jsem podle tutoriálu od Amasty a ten je tak trochu OUTDATED, navíc na Win10 to asi fakt nikdy nerozchodim a budu muset zpátky k Linuxu.

Chápu, že M1 bylo proti M2 technologicky primitivní, ale než se člověk dokáže sžít se věmi těmi věcmi jako je Composer, Grunt, Less, Knockout, RequireJS, řešením poloviny věcí v příkazové řádce … to bude na hodně dlouho. Ale možná jen blbě remcám, což já rád :slight_smile:

No jako PHP7, composer, závislosti, modularita… je jsou všechno skvělé vlastnosti. Jenže výsledkem by správně mělo být ZRCYHLENÍ vývoje, údržby, vysazování atd. V případě M2 jsme se ale, aspoň u nás, dostali k přímému opaku, tedy k extrémní časové náročnosti oproti M1, tím se ty benefity nějak ruší…

2 Likes

Věřím, že alespoň v dlouhodobym horizontu to bude zrychlení. Je potřeba pochopit změnu, tj. vytvoření nového eshopu bude náročnější, protože se půjde s kanónem nejen na orla, ale i na vrabce. Na druhou stranu postupem času by se to mělo vrátit ve schopnosti udržet systém po kopě, ikdyž budeme nasazovat moduly (měly by být dražší, ale také výrazně kvalitnější, lépe odladěné, otestované apod.), knihovny třetích stran (budou více izolované) a pak se rozhodneme pro upgrade, tak by měl být výrazně méně bolestivější než u M1 (kde upgrade často znamená konec eshopu a výstavbu prakticky zcela nového). Vývoj nezastavíme… tak uvidíme :slight_smile:

Ahoj, navážu na tuto diskusi. Jsem před dokončením prvního velkého eshopu na M2. Nasazení opravdu není jednoduché, teď třeba řeším přepnutí do production mode, které skončí chybou, ale v error logu nic není. Jsem z toho docela rozčarovaný, jak složitý ten systém je. Přijde mi to až zbytečné. Další věc je třeba interní import, který je extrémně pomalý a pro eshop s desítkymi tisíc produktů je v podstatě nepoužitelný. Kdyby se mi nepodařilo upravit rozšíření Magmi, aby bylo funkční pod M2, tak bych nemohl M2 vůbec použít.
Přijde mi, že M2 odradí množství začátečníků díky své složitosti, nutnosti použít minimálně VPS atd…, tím však bohužel utrpí celá komunita kolem Magenta. M2 zůstane jen pro menší počet zkušenějších lidí co se tím živí, ale ti si moduly a úpravy většinou drží doma pod pokličkou, takže je to takový začarovaný kruh. Jsem přesvědčený, že dobrý open source tvoří hlavně aktivita komunity, která je momentálně výrazně slabší než u M1 nebo konkurenčních systémů.

1 Like

No u nás se pár lidí loni pokoušelo zprovoznit nový eshop na M2. Po několika týdnech jsem vydal příkaz STOP, páč už to fakt lezlo do peněz. Letos jsem se rozhodl vyhrát nad hmotou. Strávil jsem nad tím celý den, nakonec jsem se dostal k selektivnímu promazávání htaccesů. Skočilo to tím, že jsem zakomentoval jednu řádku a je to. To samé při instalaci. Hází to naprosto obludné a zavádějící chyby. Opět jsem v configu změnil jednu řádku a ono se to rozběhlo. Tedy opravdu jen dvě řádky! Niméně debugování je opravdu velmi problematické… Třeba mograce M1.9.x na M2.1.x dopadla fakt divně. Jako když pak úplně přestane fungovat admin a logu člověk vydoluje pouze podivné interní chyby objektů, tak se to ladí dost blbě :frowning:

Stavíme na Magento 2.2 i Magento 2.3 v pohodě.

Naskočili jsme až do verze 2.2. Oproti M1.9 jsme museli hodně předělat svoje vnitřní workflow. Ze začátku bolestivá záležitost, ale začíná se vyplácet. Začátky na 2.0 a 2.1 museli být drsné :slight_smile: protože si pamatuju ještě začátky s verzí 0.8 tak nejsem nebyl úplnej průkopník. Jednou stačilo :smiley:

Zdar.